Zaznacz stronę

Uprawa hydroponiczna to coraz popularniejszy sposób wydajnej hodowli roślin. Największą rolę w powodzeniu pełni w niej woda. Jak dbać o nią najlepiej?

 

Po co ta woda?

Aby system hydroponiczny działał prawidłowo niezbędna jest czysta woda. Namnażanie bakterii oraz związki toksyczne w przypadku kranówki mogą zniweczyć wszelkie przygotowania i spowodować całkowitą bezużyteczność zakupionych urządzeń. Przepływ wody warunkuje zaopatrywanie roślin w składniki organiczne rozpuszczone bezpośrednio w niej lub wypłukiwane z nawozów stałych umieszczonych w doniczkach. Do napowietrzania służy zazwyczaj osobne urządzenie, natomiast filtrowanie może zależeć od odrębnego sprzętu lub filtra wmontowanego w pompę wodną.

 

Jaki filtr wody wybrać?

Technologie są bardzo różnorodne można wyróżnić podział na kształt filtrów ich ilość oraz technologię. W ostatnich latach ogromną popularność w różnych dziedzinach zdobyły filtry węglowe. Aktywny węgiel nadaje się także do filtrowania wody. Jest całkowicie nieszkodliwy dla roślin i cechuje go absorpcja na niesamowitym poziomie w porównaniu z objętością granulatu. Wyłapuje zarówno związki chemiczne jak i zanieczyszczenia organiczne. Ponadto węgiel aktywny jest surowcem naturalnym i biodegradowalnym oraz można go łączyć w systemy filtrujące z innymi materiałami np. kokosem w filtrze wody SUPER GROW SEDIMENT. Swoją pozycją na rynku utrzymują także filtry działające na zasadzie osmozy. Dejonizują one i oczyszczają wodę z tych samych substancji, co filtry węglowe, ale inną technologią.

 

Dodatkowa jakość wody

Poza filtrem oczyszczającym wodę z chloru, brudu, osadów, pestycydów, benzenu, olejów i detergentów, jakie mogą znajdować się w wodzie z kranu, mamy wiele narzędzi, które podnoszą jakość wody. Aby całkowicie wyeliminować drobnoustroje warto zamontować lampę UV przeznaczoną do wody. Niszczy ona bakterie w taki sam sposób jak lampy używane w szpitalach czy gabinetach stomatologicznych. Istotną sprawą, która wymaga kontroli jest ciśnienie wody. Pompa wody powinna być zaopatrzona w ciśnieniomierz. Jeśli nie posiada takiego urządzenia, zamontujmy je oddzielne. Odpowiednie ciśnienie usprawnia działanie filtrów wody.