Zaznacz stronę

Wiele roślin trudno jest uprawiać w domu. Jest to jeszcze trudniejsze, jeżeli dotyczy początkujących hodowców. Nowoczesne technologie pozwalają ułatwić sobie to zadanie.

 

Gotowy systemy z growboxem

W warunkach przemysłowych hodowle prowadzone są w zautomatyzowanych szklarniach, ale nie ma na nią miejsca ani pieniędzy w domu prywatnym. Tak powstały growboxy – niewielkie szklarnie nadające się do hodowli cytrusów, roślin tropikalnych, a przede wszystkim gatunków lubiących wilgotność powietrza i gleby. Dla początkujących najlepsze są gotowe zestawy uprawowe złożone z growboxa i urządzeń dodatkowych np.

Zestaw Uprawowy Ekonomiczny+ 4x600W. Growboxy działają jak wielkie w sprawie stabilna podstawa i foliowa zasłonka czyni je łatwymi w transporcie i montażu. W domu ciemny pojemnik zapewnia komfort nie tylko roślinie, ale także domownikom, ponieważ kontrolowane warunki nie mają wpływu na wilgotność, naświetlenie i temperaturę w domu. W perfekcyjnie dobranych warunkach gotowego zestawu do uprawy np. Zestawu Uprawowego Ekonomicznego HPS 250W szybciej rozwijają się liście i kwiaty, a następnie owoce. Growboxy można także połączyć z uprawą hydroponiczną, dzięki czemu zwiększamy automatyzację procesu niskim kosztem.

 

System hydroponiczny jako podłoże

Jeśli chodzi o budowę systemu hydroponicznego, to jest możliwe samodzielnie, ale odpowiednie połączenie elementów i stworzenie sprawnego systemu do uprawy roślin to nie lada wyzwanie, dlatego większość profesjonalnych i amatorskich hodowców roślin decyduje się na gotowe systemy hydroponiczne. Składają się zazwyczaj połączone z doniczek, zbiornika z wodą, podkładów z substancjami organicznymi, filtra wody, napowietrzacza oraz pompy zapewniającej przepływ wody. Taki zestaw proponuje na przykład firma Water Farm. Sposobem na oszczędność energii oraz ciche działanie systemu jest coraz częściej proponowany system grawitacyjny, który nie wymaga nakładu energii i dodatkowych urządzeń. Dobrej jakości systemy hydroponiczne napędzane grawitacją proponuje między innymi Autopot. Systemy mogą zawierać dodatkowe urządzenia automatyzujące pracę Możemy je wtedy zostawić nawet na dwa tygodnie bez żadnego nadzoru.