Zaznacz stronę

Konopie siewne (Cannabis sativa L.) są rośliną, która pod względem ekologicznym i gospodarczym oraz przemysłowym, jest bardzo interesująca i oferuje o wiele więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Główną zaletą konopi jest fakt, że roślina jest naturalnie odporna na choroby, szkodniki oraz hamuje w sposób naturalny rozwój chwastów, owadów, odstrasza szkodniki oraz w optymalny sposób wykorzystuje składniki mineralne zawarte w podłożu oraz przyczyniają się w bardzo widoczny sposób na poprawę stanu gleby, na której jest uprawiana. Wykorzystanie konopi do produkcji ciepła jest bardzo ważnym elementem gospodarczym i coraz bardziej rozpowszechnianą alternatywą dla różnego rodzaju biopaliw.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich agrotechnik oraz warunków uprawy konopi siewnych, możliwe jest uzyskanie wysokich plonów biomasy. Nawet do ok. 10-15 ton na hektar uprawianej ziemi. W przeciwieństwie do wieloletnich roślin, z których uzyskuje się biomasę energetyczną, konopie są o wiele bardziej efektywnym biopaliwem. Dodatkowo dzięki swoim uprawnym właściwościom, konopie przyczyniają się do ulepszania gleby, tworząc bardzo korzystne warunki do uprawy innych roślin. Konopie siewne, dzięki swojej budowie systemu korzeniowego, wpływają pozytywnie na glebę. Między innymi pozwala na przewietrzanie gleby oraz poprawę nawadniania korzeni. Konopie siewne z uwagi na wysoką ilość biomasy, którą można uzyskać, jak również bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy są wykorzystywane jako roślina przyspieszająca rekultywację gleb na wyjałowionych terenach uprawowych oraz terenach po kopalniach odkrywkowych.

Jak już wspomnieliśmy, konopie siewne charakteryzują się bardzo wysokim plonem biomasy, którą można uzyskać i dochodzi nawet do 15 ton na hektar ziemi uprawnej. To praktycznie trzykrotnie większa wartość w porównaniu do plonów słomy uzyskiwanej z różnego rodzaju zbóż. Dzięki wysokiej odporności na różnego rodzaju choroby oraz wiele grup szkodników, które niszczą plony zbóż, konopie nie wymagają stosowania skomplikowanych chemicznych środków ochrony roślin. Dzięki temu uprawa konopi siewnych ograniczają w znaczny sposób emisję CO2 do atmosfery, który uwalniany jest podczas stosowania środków chemicznych.

NAJLEPSZE FILTRY WĘGLOWE TYLKO NA GROWWEED.PL