Zaznacz stronę

Rośliny doskonale wiedzą, kiedy powinna być noc, a kiedy dzień, dlatego uprawa roślin w domu przy sztucznym oświetleniu wcale nie jest taka prosta.

 

Jakie są różnice w naświetlaniu roślin?

Zajmujący się uprawą danego gatunku i odmiany warto zastanowić się jakie dana roślina ma potrzeby. Obecnie na częste uprawy wewnątrz budynków tworzonych jest wiele odmian nie reagujących na zmiany światła w cyklu dobowym. Są to tak zwane odmiany automatyczne. Dziko rosnące rośliny oraz ich niemodyfikowane krzyżówki wykazują jednak czułość na długość okresu naświetlania i ciemności. Dla gatunków tropikalnych lub podbiegunowych okresy te są inne niż w przypadku polskiej flory. Dlaczego? Ze względu na naturalne warunki wydłużania i skracania dnia lub jego stałość, jak w przypadku strefy równikowej. Dlatego tak ważne jest zgłębienie informacji odnośnie danej rośliny.

 

Najprostsze rozwiązania dla mało wymagających roślin

W przypadku odmian automatycznych światłem możemy zwiększyć efektywność do maksimum decydując się na stałą ekspozycję. Warto dodać, że wpływ na roślinę ma także długość fal, odpowiednio dla okresu kiełkowania, wzrostu i kwitnienia. Pomocne w regulacji fal są lampy LED o dwóch lub trzech trybach zależnie od aktualnego zapotrzebowania rośliny na przykład Advanced-Star 800W – Lampa COB LED Full Cycle. Roślinom, które potrzebują stałego trybu dnia i nocy możemy zapewnić je samodzielnie włączając i gasząc lampy HPS lub LED o stałych porach.

 

Zautomatyzowana uprawa roślin

Osobom o nieregularnym trybie życia, lubiącym podróże lub z uprawą oddaloną od miejsca zamieszkania oraz wszystkim tym, którzy decydują się hodować rośliny czułe na dobowe zmiany oświetlenia, znacznie łatwiej będzie kontrolować uprawę automatycznie z pomocą sterowników dołączonych do oświetlenia. Dzięki specjalnym programatorom można zaplanować stopniowe wydłużanie dnia imitujące wiosnę lub jego skracania, charakterystycznego dla okresu jesiennego. Zmiana oświetlenia ma w wielu wypadkach bezpośredni wpływ na kwitnienie, więc hodując gatunki wymagające nie można pominąć tego zagadnienia.