Zaznacz stronę

Rośliny, które rosną bez ziemi czy piasku, a na automatycznie kontrolowanych stanowiskach z odżywkami to już norma. Nie jest niezdrowa, nie szkodzi środowisku i przypomina naturę bardziej niż mogłoby się wydawać.

 

Jak działają systemy hydroponiczne?

Systemy hydroponiczne, czyli z udziałem wody w ciągłym obiegu były tworzone aby w ekspedycje kosmiczne mogły bardzo szybko wyprodukować świeżą żywność nie zabierając zbędnych kilogramów. Te bardzo proste konstrukcje przypominają naturalny proces, który odbywa się na niekorzystnym gruncie jak skały czy kamienie. Przepływający deszcz gromadzi substancje odżywcze, dzięki czemu nasionko ma szansę wykiełkować. Woda, dzięki stałemu przepływowi jest świeża i bogata w składniki potrzebne do rozwoju rośliny. Tak samo wygląda system hydroponiczny. Doniczki z roślinami są częściowo zanurzone w wodzie, a odpowiednie urządzenia powodują ciągły przepływ i napowietrzanie płynu. Najprostszy taki system to na przykład Gemini Kompletny Zamknięty Zestaw Hydroponiczny, ale zazwyczaj stosuje się połączony zestaw doniczek jak w Alien RDWC system 6pot.

 

Czym wyróżniają się systemy hydroponiczne

Ogromną zaletą takiej hodowli roślin jest szybki wzrost ze względu na stałe dostarczanie substancji odżywczych. Nasiona szybciej kiełkują, a rośliny dojrzewają. Początkowo systemy hydroponiczne były tworzone do roślin o niewielkim systemie korzeniowym jak sałata czy szpinak. Teraz nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać nowoczesne technologie także do rozwoju roślin o bardziej rozwiniętym korzeniu. Rośliny uprawiane w systemie hydroponicznym rzadziej ulegają zakażeniem bakteryjnym, nie pleśnieją, ale też nie grozi im niedostatek wody. W przeciwieństwie do ziemi preparaty odżywiające rośliny nie zawierają drobnoustrojów, które mogłyby zaszkodzić roślinom i utrzymują stabilne pH. Przepływ wody uniemożliwia brak jakiejkolwiek potrzebnej substancji. Do uprawy hydroponicznej produkuje się specjalne podłoża na przykład Plagron Euro Pebbles lub Agro Perlit . Za podłoże może służyć także wełna mineralna, która najczęściej sprzedawana jest w postaci kostek o wymiarach doniczki. Możliwy jest też zakup maty z wełny mineralnej do doniczek o niestandardowych wymiarach.