Zaznacz stronę

Olej konopny do niezastąpione bogactwo kwasów z rodziny omega

 

W przeszłości używano konopii do wytwarzania ubrań, papieru czy nawet karoserii samochodowej. Tak! To nie żart. Jednak odkąd ludzie na całym świecie postrzegają konopie przez pryzmat marihuany, toczy się gorąca dyskusja o ich przydatności. Kontrowersje związane z uprawą konopii indyjskich, czyli marihuany odbiła się echem w stosunku do siewnej odmiany, która jest w pełni pozbawiona właściwości narkotycznych. 

Olej konopny coraz częściej spotykany, wraca do łask. Oczywiście nie ma się czemu dziwić ponieważ jego nieocenione właściwości kszuą i necą ludzi na całym świecie, a walory prozdrowotne, którymi się charakteryzuje są wprost nieoenione. Co znajduje się tak ważnego w oleju konopnym, że jest tak doceniany na całym świecie?

Zacznijmy jednak od faktu. Olej konopny wytwarzany jest z konopi. Jednak nie jest to odmiana, którą znamy pod postacią marihuany. To wersja siewna, w której stężenie THC jest śladowe, a właściwości narkotyczne nie występują. Rośliny te nadają się do wytwarzania legalnych prodkuktów ponieważ nie zawierają żadnych substancji wywołujących reakcje narkotyczne czy halucynogenne.

 

Jakie bogactwa kryje w sobie olej wytłaczany z konopi?

Na samym początku musimy wziąć pod uwagę fakt, że tak wysokie zainteresowanie olejem konopnym powoduje aż osiemdziesięcioprocentowa zawartość Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, znanych jako NNKT, czyli Omega-3 i Omega-6. Dzięki takiemu składowi olej konopny plasuje się na pierwszych miejscach popularności wśród wszystkich olejów roślinnych, dostępnych na całym świecie. Dlaczego?

Wspomniane przed chwilą kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego przebiegu dużej ilości procesów, które zachodzą w organizmie człowieka. Niestety jesteśmy zbudowani w taki sposób, że jesteśmy zmuszeni dostarczyć je z zewnątrz, na przykład jedząc ryby lub oleje. Dlaczego więc olej konopny jest tak uznawany? Ponieważ proporcje zawartości tłuszczów w tym oleju stanoią wzorcową wartość, która pozwala nam dostarczyć odpowiednią ilość kwasów omega.

W przypadku oleju konopnego ta proporcja wynosi 3-1, czyli 3 jednostki kwasu Omega-6 i jedna Omega-3. Dlaczego ta proporcja jest tak ważna? Ponieważ złe proporcje kwasów w organizmie człowieka mogą sprzyjać cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, chorobom serca czy rozwojowi nowotworów.

 

Główne właściwości kwasów NNKT:

Kwasy Omega-3 – hamują namnażanie się tkanki nowotworowej, łagodzą bóle reumatyczne, zapobiegają wahaniom cukru we krwi, wspomagają pracę serca i naczyń krwionośnych, poprawiają stan włosów, skóry i paznokci.
Kwasy Omega-6 – wspomagają gojenie ran i pracę wątroby oraz nerek, ale w zbyt dużych ilościach sprzyjają miażdżycy i rozwojowi nowotworów!

Dodatkowo zawierają bogactwo kwasów tłuszczowych, w tym oleinowy, linolowy, linolenowy, czy gamma-linolenowy. Stanowią one podstawową zawartość całego składu oleju konopnego, nie możemy jednak zapomnieć, że zawarte w nim witaminy również tworzą bogactwo naturalne, które warto odktyć:

Witamina E – wspiera aktywność kwasów omega-3, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych i krążenie krwi.
Witamina A – poprawia wzrok, stan skóry i odporność.
Witaminy z grupy B – są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego.
Witamina K – umożliwia krzepnięcie krwi, chroni organizm przed grzybami, bakteriami oraz zapaleniami i łagodzi ból.
Wapń – wzmacnia kości i zęby.
Cynk – wzmacnia włosy, skórę i paznokcie.
Fosfor – odpowiada za mineralizację zębów i kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.
Magnez – zapobiega bolesnym skurczom, czuwa nad dostarczaniem energii do tkanek, działa uspokajająco i usprawnia pamięć i koncentrację.


Czy można mieć jeszcze jakiekolwiek wątpliwości w bogactwo naturalne oleju konopnego i jego pozytywnego działania na organizm człowieka? Z pewnością jeszcze dużo czasu upłynie zanim jego właściwości docenią ludzie, którzy ciągle jeszcze spoglądają na konopie poprzez pryznam marihuany. Mamy jednak nadzieję, że szerzenie wiedzy i rozwój świadomości będą stanowiły podstawę do zmiany mentalności wielu ludzi, a także do poprawy ich zdrowia.

Zajrzyj też do naszego sklepu!